تبلیغات

مذاکرات مقدماتی برای بازگش

کمیته مقدماتی "شورای ملی فلسطین" پس مدتها برای اولین بار با حضور دو جنبش جهاد اسلامی و حماس در لبنان تشکیل شد و این در حالی است که عباس با مشارکت این دو جنبش در شورای ملی مخالف است.

به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه الاخبار،‌ با این وجود انتظار نمی‌رود که این نشست‌ها به نتیجه مثبتی در زمینه پیوستن دو جنبش حماس و جهاد اسلامی به سازمان آزادی بخش فلسطین (ساف) منجر شود.

شورای ملی فلسطین، نهاد قانون‌گذار سازمان آزادی‌بخش فلسطین است و اعضای کمیته اجرایی ساف را انتخاب می‌کند که مدتهاست بدون حضور حماس و جهاد اسلامی تشکیل می‌شود. حماس و جهاد با محمود عباس، رئیس کمیته اجرایی ساف اختلاف نظر شدید دارند.

این دو جنبش به دنبال پیوستن به سازمان‌ آزادی بخش فلسطین و برگزاری انتخابات در شورا با مشارکت همه گروه‌ها هستند تا به این ترتیب هر یک از آنها براساس نتایج آراء از سهم خود در این شورا و سازمان برخوردار شود. اما عباس با این طرح مخالف بوده و گفته بازگشت آنها به شورا باید بر اساس سهمیه گروه‌ها در گذشته باقی بماند یعنی اعضایی از هر دو جنبش (نزدیک به 100 تن) در آن باشند.

این پیشنهاد نیز از سوی مسئولان جهاد و حماس پذیرفته نشد زیرا آنها نگران هستند که عباس در راستای تضعیف سازمان و محدود سازی آن برای منافع حکومت خودگردان تلاش کند مانند آنچه با جنبش فتح کرد.

حماس و جهاد خواستار تغییر نحوه حضور گروه‌ها در این شورا هستند که از سال 1969 به یک شکل بوده است.

عزت الرشق، عضو دفتر سیاسی جنبش حماس در این نشست تاکید کرد که فلسطینی‌ها باید درمورد مقاومت با یکدیگر متحد شده و اختلاف‌ها را کنار بگذارند.

الرشق با اشاره به اینکه شورای ملی فلسطین باید در خارج از فلسطین و به دور از اشغالگری برگزار شود ابراز امیدواری کرد که برنامه‌ای ملی که مورد توافق همه باشد از این نشست‌های مقدماتی حاصل شود.

وی تاکید کرد: جنبش فتح و عباس باید هر دو جهت دستیابی به توافق‌های موردنظر و پایان یافتن اختلافات انعطاف بیشتری از خود نشان دهند. ما به دنبال ایجاد شورای ملی جدیدی برای فلسطین هستیم.

عزام الاحمد، عضو کمیته مرکزی جنبش فتح نیز در این نشست تاکید کرد: مساله فلسطین در سطح بین‌المللی در بهترین شرایط خود است برخلاف کشورهای عربی. وضعیت در این کشورها آشفته و در بدترین شرایط در دهه‌های اخیر است.

الاحمد افزود: یکی از بهترین‌های نتایجی که شورای ملی می‌تواند بگیرد پایان اختلافات میان گروه‌های فلسطینی است.

وی ادامه داد: جنبش فتح با هرگونه تغییری در راستای ایجاد وحدت ملی موافق است و همه طرف‌ها با اصل قرار دادن سند سال 2006 به عنوان برنامه ملی کار موافقت کرده‌اند.

این عضو کمیته مرکزی فتح ادامه داد: همه امروز تاکید دارند که شورای ملی از طریق انتخابات تشکیل شود. اختلافات در محافل سیاسی فلسطین مانع از تشکیل شورای ملی می‌شود.

انتهای پیام

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

در انتخاب و نمایش محتوا هیچ دخالت انسانی وجود ندارد لذا از شما خواهشمندیم در صورتی که این مطلب را مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران است به ما گزارش کنید.