تبلیغات

مخالفان مسلح، توافق با دولت سوریه را تکذیب کردند

به گزارش سرویس بین الملل جام نیـوز، طی هفته‌های گذشته اخبار جنگ داخلی سوریه بیشتر متمرکز بر درگیری‌ها در مناطقی اطراف دمشق شده، که تامین‌کننده آب بیش از پنج میلیون نفر از شهروندان پایتخت و حواشی آن است.

پیش از این نیز مقام‌های دولت و شورشیان، خبرها و گزارش‌های ضد و نقیضی در مورد «آتش‌بس» در این مناطق منتشر کرده بودند.

اخبار تازه‌منتشر‌شده در مورد «توافق» در مورد مناطق اطراف «عین‌الفیجه» (از سرچشمه‌های عمده آب دمشق در نزدیکی وادی بردی) نیز ضدونقیض هستند.

از یک سو یک مقام‌ محلی به خبرگزاری دولتی سوریه گفته، ارتش آن کشور با مخالفان برای ورود به منطقه به توافق رسیده‌اند، از سوی دیگر اما یک منبع خبری در میان شورشیان به خبرگزاری فرانسه می‌گوید چنین چیزی واقعیت ندارد.

به گزارش رادیو فردا، با این‌همه هم منابع خبری داخل وادی بردی و هم سازمان دیدبان حقوق بشر سوریه که مقر آن در لندن است، تائید می‌کنند که غیرنظامیان اجازه یافته، یا، موفق شده‌اند از طریق مسیرهای امنِ اعلام‌شده از منطقه خارج شوند.

علا ابراهیم، فرمانداری محلی که طرف گفت‌وگو با خبرگزاری دولتی سوریه بوده، گفته بود «توافق برای خلع سلاح‌های سنگین شورشیان و خروج شورشیان غیر محلی» به‌دست آمده‌است. او افزوده که قرار است «ارتش وارد منطقه شده و بمب‌های عمل‌نکرده و مناطق مین‌گذاری‌شده را پاکسازی کند تا تیمی که قرار است خسارت‌های وارده به پمپ‌ها و لوله‌های انتقال آب را تعمیر کند، وارد منطقه شود».

بیش از پنج میلیون نفر در دمشق و اطراف آن به منابع آبی «عین‌الفیجه» نیازمند هستند و طی هفته‌های گذشته نیز سازمان ملل متحد در مورد عدم دسترسی آن‌ها به آب ابراز نگرانی کرده بود. دولت سوریه، شورشیانی که کنترل این مناطق کوهستانی را در دست دارند به مسموم کردن آب متهم کرده بود.

احمد رمضان، یکی از مقام‌های «ائتلاف ملی» مخالفان، به خبرگزاری فرانسه گفته است گفته‌های علا ابراهیم غیرواقعی و «جنگ روانی» است. سازمان دیدبان حقوق بشر سوریه نیز تائید کرده، توافقی فراگیر حاصل نشده، اما به غیرنظامیانی که خواستار خروج هستند، پیشنهاد داده‌شده تا از مسیرهای امن استفاده کنند.

بنا بر گزارشی دیگر نیز شماری نزدیک به ۶۰۰ نفر توانسته‌اند از مرکز درگیری‌ها خارج شوند که خبرگزاری دولتی سوریه می‌گوید «۶۰ شورشی» نیز در میان آن‌ها بودند.

دولت سوریه می‌گوید شورشیان فعال در این منطقه به «جبهه فتح‌الشام» (شاخه القاعده) وابستگی دارند که آتش‌بس فعلی شامل آن‌ها نمی‌شود.

درگیری‌ها در اطراف دمشق در حالی‌ست که مذاکراتی میان شورشیان و دولت سوریه در آستانه، پایتخت قزاقستان، در پایان ماه میلادی جاری برنامه‌ریزی شده‌‌است.

106

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

در انتخاب و نمایش محتوا هیچ دخالت انسانی وجود ندارد لذا از شما خواهشمندیم در صورتی که این مطلب را مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران است به ما گزارش کنید.